Jak dbać o włosy? 5 prostych rad!

Czujesz, że kondycja Twoich włosów się pogorszyła? Stały się niesforne, przesuszone i straciły blask? Zanim pobiegniesz do fryzjera, by je obciąć, poznaj porady, które pomogą Ci je zregenerować. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o włosy i co robić, by je prawidłowo odżywić i ich nie zniszczyć.

Jak dbać o włosy? 5 prostych rad

1. POZNAJ SWOJE WŁOSY

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji nie jest zakupienie nowych, drogich, super skutecznych kosmetyków, które poleca Ci przyjaciółka czy sąsiadka. Najważniejsze, to obserwować swoje włosy i dobrać im pielęgnację tak, by włosy otrzymały dokładnie to, czego potrzebują. Zanim kupisz kosmetyk, sprawdź też jego skład. Zadbaj o to, by był wolny od parabenów, syntetyków, wysuszających alkoholi i substancji typu SLS. Nie daj też sobie wmówić, że jakiś produkt scali rozdwojone końce włosów. Jeśli takie masz, koniecznie podetnij je u fryzjera. Dopiero wtedy zacznij stosować kosmetyki, które ochronią je przed ponownym zniszczeniem.

2. OKREŚL ICH POROWATOŚĆ

Czym jest porowatość włosów? Dlaczego w ogóle powinnaś się zajmować czymś tak egzotycznie brzmiącym jak “porowatość” okazuje się, że to właśnie ona ma decydujący wpływ na pielęgnację. Porowatość mówi o tym jak mocno łuski włosów są odchylone od trzona. Innymi słowy: jak bardzo “otwarte”, czyli narażone na niszczenie są Twoje włosy. Wysokoporowate tu często mocno zniszczone, wysuszone pasma. Niskoporowate – cięzkie, grube i bardzo gładkie, ale ciężko je odżywić. Średniporowate to włosy określane jako „normalne”, ale często są cienkie, puszą się, mają tendencję do utraty blasku i zniszczonych końcówek. Gdy znasz porowatość swoich włosów, dobierzesz im odpowiedni kosmetyk, a także dobry olejek do włosów.

3. OKREŚL ICH RODZAJ

Rodzaj włosów ma podobne znaczenie jak porowatość. Warto wiedzieć, czy są one tylko suche, czy może suche i zniszczone? Okazuje się, ze przy pielęgnacji ma też znaczenie grubość – przy cienkich włosach nie możesz używać niektórych produktów, przy ciężkich i grubych również istnieje gt=rupa kosmetyków, która je przeciąży. Dobieraj produkty do rodzaju włosów, nie kieruj się tym, że Twojej koleżance nowa odzywka podkreśla skręt i blask włosów, ponieważ Twoje mogą być proste i potrzebują innej pielęgnacji.

4. SPRAWDŹ SKÓRĘ GŁOWY

Skóra głowy to miejsce, gdzie zaczyna się piękno i zdrowie włosa – to z niej wyrastają włosowe cebulki, a jej stan bezpośrednio przyczynia się do jakości i wyglądu włosa. Jeśli skóra głowy przetłuszcza się w nadmiarze lub towarzyszy jej łupiesz czy przesuszenie – włosy również to odczują. Dlatego zwalcz problemy ze skórą głowy, a doczekasz się pięknych włosów.

5. WYSTRZEGAJ SIĘ BŁĘDÓW

… czyli po prostu nie niszcz swoich włosów! Czy wiesz, jak wiele błędów popełniamy codziennie w ich pielęgnacji? Jednym z najpopularniejszych jest zasypianie z mokrymi włosami oraz suszenie ich zbyt wysoką temperaturą. Kolejne to zbyt mocne wycieranie włosów w ręcznik – otarcia to prosta droga do mikro urazów i niszczenia zewnętrznej powłoki włosa.

 

4