Olejowanie włosów

Olejowanie włosów odbudowa, regeneracja, porost

Szał na olejki trwa. Nic dziwnego, ponieważ olejowanie włosów to jedyny tak bezpieczny i skuteczny sposób pielęgnacji. Nie ogranicza i daje naprawdę wiele możliwości. Poznaj sekrety olejowania włosów, których pewnie nie znałaś.

Olejowanie to pielęgnacja włosów, w której wykorzystujemy tylko naturalne olejki do włosów lub produkty, które na nich bazują. Odkąd łatwiej dostać czyste oleje roślinne, a wielu producentów tworzy produkty łączące w sobie właściwości różnych olejów, właśnie ten sposób na piękne włosy jest najpopularniejszy. Odżywki, serum i balsamy do włosów odchodzą w zapomnienie, bo nastał czas olejków do włosów.

Jakie są zalety olejowania włosów?

  • Skutecznie uzupełnia niedobory składników odżywczych we włosach.
  • Nawilża w sposób bezpośredni oraz pośredni (zapobiega utracie wody).
  • Naturalnie odżywia i wzmacnia włosów od wewnątrz.
  • Zapewnia ochronę zewnętrznej warstw włosów.
  • Dopasowuje się do porowatości i kondycji naszych włosów.
  • Nie może zaszkodzić, ponieważ olejki do włosów są bezpieczne.
  • Może być wykonywane na wiele sposobów, w zależności od potrzeb.

Olejowanie włosów. Od czego zacząć?

1. Wybierz olej do włosów.

Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego oleju. Poczytaj nieco o porowatości włosów. Określ, w jakim stanie są Twoje włosy i dobierz do nich odpowiedni olejek. Pomóc może Ci w tym poniższa rozpiska najlepszych olejów do włosów o różnej porowatości. Przykładowe olejki posegregowano według ich zawartości kwasów tłuszczowych i dopasowano do porowatości.

Jeśli masz włosy niskoporowate: olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, olej babassu.
Jeśli masz włosy średnioporowate: olej migdałowy, olej ryżowy, olej z awokado, olej sezamowy.
Jeśli masz włosy wysokoporowate: olej winogronowy, olej z pestek dyni, olej kukurydziany.

Olej do włosów możesz dobierać samodzielnie. Wystarczy znaleźć informację o jego zawartości kwasów tłuszczowych. Im więcej ma kwasów tłuszczowych nasyconych (charakterystycznych dla maseł roślinnych), tym lepiej będzie pasował włosom niskoporowatym. Oleje jednonienasycone idealne będą dla włosów o średniej porowatości, a te wielonienasycone do wysokoporowatych.

2. Wybierz metodę olejowania.

Skuteczność olejowania zależy też od metody, którą wybierzemy. Do wyboru mamy trzy podstawowe sposoby olejowania włosów, które możemy dowolnie łączyć i modyfikować według uznania. Największa zaleta olejków to dowolność ich użycia.

Olejowanie na sucho: można wykonać na całą noc, na godzinę lub kilka przed myciem włosów, a nawet po myciu; daje najmniej intensywne efekty, bo olej działa bardziej powierzchownie.
Olejowanie na mokro: można wykonywać przed lub po myciu włosów, a olej trzymać dowolną ilość czasu; woda przyspiesza wchłanianie oleju, dzięki czemu działanie jest intensywniejsze.
Olejowanie w misce: można wykonać w dowolnym momencie, ale wymaga przygotowania miski z ciepłą wodą, w której rozpuszczone są dowolne oleje; daje najlepsze efekty.

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed nakładaniem oleju na jeszcze inne, zupełnie odmienne sposoby. Osoby zabiegane mogą robić np. olejowanie włosów na mgiełkę, bo spryskanie kosmyków mieszanką lekkich olejków nie jest problemem w ciągu dnia. Te kobiety, które oczekują bardziej intensywnych efektów mogą natomiast olejować włosy na noc, na mokro, a najlepiej jeszcze zastosować saunę na włosy. Woda i wysoka temperatura intensyfikują działanie olejków.

3. Rozpocznij olejowanie.

Kiedy wybrałaś olej lub produkt na bazie olejków idealny do swoich włosów, a także zdecydowałaś się na metodę olejowania włosów, śmiało możesz przystąpić do działanie. Pamiętaj tylko o zasadzie systematyczność. Tylko regularne i długoterminowe olejowanie włosów da zauważalne efekty.